Top 5 korzyści z elastycznej pracy dla pracownika

blog_2

Życie nie stoi w miejscu zbyt długo, a nasze osobiste okoliczności zmieniają się z roku na rok.

Być może rozpocząłeś pracę w konkretnej organizacji i zdecydowałeś się na pracę w pełnym wymiarze godzin, ale z biegiem lat Twoje okoliczności się zmieniają i praca w tych wszystkich godzinach po prostu nie pasuje do Twojego planu życiowego.

Może być również tak, że czujesz się wypalony, może masz ochotę na przerwę, może nawet chcesz podróżować, ale gotówka pozostaje problemem.

W takim przypadku istnieje jedno rozwiązanie, które może być odpowiedzią na wszystkie powyższe problemy - elastyczna praca.

Jako pracownik, możesz złożyć wniosek o elastyczne warunki pracy, jeśli pracujesz u danego pracodawcy nieprzerwanie przez 26 tygodni lub dłużej. Można również złożyć jeden wniosek co 12 miesięcy.

Oznacza to, że możesz złożyć wniosek o zmianę metody pracy, być może pracując w domu przez cały czas lub część czasu, a może nawet pracując zdalnie i pozwalając sobie na pracę z dowolnego miejsca na świecie.

Nawiasem mówiąc, sprawdź tę infografikę, która mówi o korzyściach z pracy i podróży w tym samym czasie. To ciekawa lektura!

Źródło - https://blogs.brighton.ac.uk/soeathenaswan/2017/04/03/flexible-working-benefits-us-all/

Może nie chcesz podróżować, może po prostu chcesz mieć swobodę pracy w domu, lub zmieniać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy od czasu do czasu, pracując w ramach modelu flexitime.

Niezależnie od tego, jaki masz pomysł, z punktu widzenia pracownika istnieje wiele korzyści z wyboru elastycznej pracy.

  1. Elastyczna praca zapewnia lepszą równowagę między życiem domowym i zawodowym
  2. Elastyczna praca pozwala na podróżowanie, jeśli się na to zdecydujesz
  3. Elastyczna praca pozwala Ci na naukę, pod warunkiem, że powiesz o swoich planach
  4. Elastyczna praca pozwala Ci znaleźć czas na rzeczy, które są dla Ciebie ważne
  5. Elastyczna praca pozwala na bycie bardziej produktywnym w swojej pracy

Wszystkie powyższe stwierdzenia są prawdziwe.

Na przykład, jeśli masz młodą rodzinę lub może masz starszego krewnego, którym musisz się opiekować, praca w pełnym wymiarze godzin będzie trudna. Nie da się żonglować tyloma piłkami w powietrzu bez poczucia, że zaraz którąś upuścisz. W związku z tym, wybór elastycznego systemu pracy może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby zapewnić, że jesteś w stanie zrobić wszystkie rzeczy, które musisz zrobić, bez wypalania się w procesie.

Możesz zobaczyć swoje dzieci, być może zabrać je do szkoły i odebrać je, spędzić czas w ciągu dnia, a ty możesz opiekować się osobą, którą musisz się opiekować, spędzając z nią czas i ciesząc się jej towarzystwem.

Może być nawet tak, że nie masz takich obowiązków, po prostu chcesz mieć trochę więcej czasu w domu, robiąc rzeczy, które chcesz robić. Może chcesz studiować i w takim przypadku możesz nadal pracować, ale robić to, na co masz ochotę, pod warunkiem, że na swoją prośbę poinformujesz pracodawcę, że taki jest Twój zamiar.

Jeśli chcesz podróżować po świecie, ale po prostu nie masz pieniędzy, aby rzucić pracę, prośba o pracę zdalną może pozwolić ci nadal zarabiać pieniądze, ale dając możliwość zobaczenia świata w tym samym czasie. Pod warunkiem, że masz sprzęt, którego potrzebujesz, np. laptop i niezawodne połączenie z Internetem, i jesteś wystarczająco zmotywowany do pracy, którą musisz wykonać, i pozostać w kontakcie, możesz mieć najlepsze z obu światów.

Życie jest zbyt krótkie, aby spędzać czas, chcąc być gdzie indziej, a to wszystko wpływa na wydajność. Jeśli w każdy poniedziałek rano przychodzisz do pracy w fatalnym nastroju, ponieważ jesteś zbyt zajęty sprawami w domu, a praca po prostu przeszkadza, elastyczna praca może być świetną opcją.

Oczywiście, pracodawcy nie muszą spełnić Twojej prośby, ale jeśli nie zapytasz, nigdy się nie dowiesz!