Jak stres wpływa na organizm człowieka

blog_2

W dzisiejszych czasach słowo "stres" słyszymy niemal bez przerwy, po prostu dlatego, że wszyscy prowadzimy gorączkowe i dość stresujące życie.
Pytanie tylko, czy przywiązujesz wagę do redukcji stresu, czy też uważasz go za nieodłączny element współczesnego życia na fotelu w biurze?

Stres nie jest normalny, jeśli jest długotrwały i silny. Oczywiście, niewielka ilość stresu jest przydatna, ponieważ można go wykorzystać jako motywację do wykonania zadań. Jednak gdy zaczynasz zauważać skutki fizyczne, emocjonalne i psychiczne, oznacza to, że poziom stresu jest zbyt wysoki.

Ludzkie ciało jest wspaniałe i potrafi wiele znieść, ale kiedy stres zbiera swoje żniwo, organizm naprawdę cierpi. Zapoznaj się z tą interesującą infografiką, która pokazuje, jak bardzo stres może wpływać na cały organizm.

Źródło: www.healthline.com/health/stress/effects-on-body#1

Nie ma w tym nic pozytywnego, jest za to mnóstwo negatywów! Ważnym obszarem, na którym warto się skupić, jest nauka zarządzania poziomem stresu, niezależnie od tego, czy jest on najwyższy, gdy siedzisz na krześle w sali konferencyjnej i omawiasz ważne problemy, czy po prostu próbujesz nadrobić zaległości. Niekontrolowane problemy, które właśnie zobaczyliśmy na tej infografice, mogą się pogłębiać, a z czasem mogą nawet okazać się śmiertelne.

Wiemy na przykład, że długotrwały stres może zwiększyć ryzyko zawału serca, po prostu dlatego, że zwiększa tętno i ciśnienie krwi. W wyniku tego dochodzi do uszkodzenia tętnic, a to z kolei prowadzi do zawału serca. Wiele ataków serca można przeżyć, ale wielu nie. Czy chcesz się na to narażać?

Podobnie długotrwały stres może prowadzić do depresji. Zbyt wiele osób na świecie żyje z lękiem i depresją, a kiedy stają się one poważne, mogą być nie do zniesienia. To nie jest coś, co chcesz wnieść do swojego życia.

A zatem, pamiętając o tych kwestiach zdrowotnych, co możesz zrobić, aby zmniejszyć poziom stresu, a tym samym ograniczyć jego wpływ na Twój organizm?

Istnieje wiele możliwości, które możesz wypróbować, i choć nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich, wiele z nich okazało się bardzo skutecznych.

  • Nauka relaksacji - większość ludzi nie wie, jak naprawdę się wyłączyć. Oznacza to robienie przerw w ciągu dnia, być może udanie się na wygodną skórzaną sofę w przerwie na lunch, oraz skupienie się na sobie po wyjściu z pracy (zawsze na czas). Poczytaj książkę, weź kąpiel, idź na spacer, spędź czas z rodziną - rób rzeczy, które sprawią, że poczujesz się szczęśliwy, że żyjesz. To jest prawdziwy relaks.
  • Rozwiąż problem - Jeśli wiesz dokładnie, co jest przyczyną Twojego stresu, staw czoła tej sytuacji i zredukuj ją. Jeśli stresuje Cię Twoje stanowisko pracy, być może sprawia, że jesteś nieproduktywny lub po prostu nie czujesz się na nim komfortowo, porozmawiaj z przełożonym i wyjaśnij problem. Możesz rozważyć ergonomiczne krzesła, aby zwiększyć wsparcie i wygodę, a jeśli czujesz się nieproduktywny z powodu rozpraszających Cię bodźców, co powiesz na ekrany odgradzające?
  • Regularne ćwiczenia fizyczne - Ćwiczenia fizyczne są znane jako prawdziwy odstresowywacz, więc zadbaj o regularne ćwiczenia, najlepiej na świeżym powietrzu, jeśli to możliwe. Jeśli możesz zaprosić przyjaciela, aby dotrzymał Ci towarzystwa, to nawet lepiej, ponieważ w ten sposób zapewnisz sobie również odpoczynek towarzyski.
  • Zadbaj opodstawy - Kiedy czujesz się zestresowany, łatwo jest zapomnieć o podstawowych sprawach, takich jak zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, stosowanie zdrowej diety, picie dużej ilości wody oraz unikanie niezdrowych mechanizmów radzenia sobie z problemami, takich jak palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu. Dbaj o siebie, a przekonasz się, że Twoje ciało jest o wiele silniejsze i lepiej radzi sobie z chorobą.
  • Joga, medytacja lub uważność (mindfulness ) - Choć na początku medytacja może wydawać się trudna, jest to przydatny sposób na zmniejszenie stresu. Wykazano również, że mindfulness, podobnie jak joga, jest użytecznym środkiem odstresowującym. Wszystko, co rozprasza umysł, koncentruje się na oddechu i na jakiś czas odrywa od bieżącej sytuacji, jest świetnym sposobem na spojrzenie na stresujące sytuacje z innej perspektywy, a tym samym pomaga przezwyciężyć ich skutki.
  • Porozmawiaj o tym - Najlepszym sposobem na pozbycie się stresu jest rozmowa o problemie. Może się okazać, że wszystko wyolbrzymiasz, a opinia innej osoby wystarczy, abyś nabrał jasności. Jeśli nie, rozmowa z kimś pomoże Ci poczuć się silniejszym, mniej obciążonym, a także może dać Ci wskazówki, jak poradzić sobie z sytuacją. Jeśli jest to sytuacja w pracy, w pierwszej kolejności należy porozmawiać z przełożonym i wyjaśnić problem.

Nauka radzenia sobie ze stresem jest istotnym elementem dbania o zdrowie. W miejscu pracy istnieje wiele sposobów radzenia sobie z obciążeniem pracą, a tym samym z poziomem stresu, np. poprzez wykorzystanie takich mebli jak biurka biurowe, które ograniczają rozpraszanie uwagi i pomagają się skupić.